Veliko podjetij vlaga v raziskave in razvoj novih izdelkov, procesov in tehnologij. Veliko slovenskih podjetij je zelo uspešnih na tem področju, vendar pozabljamo zaščititi intelektualno lastnino. Zaščita intelektualne lastnine je zelo pomembna. Kadar razmišljamo o patentiranju svojo zamisel za izdelek ali proces za katerega bo povpraševanje na trgu majhno in je izdelava znotraj razumnih stroškov, takrat je patentiranje precej nesmotrno.

Zakaj zaščititi intelektualno lastnino?

Podjetja, ki so vlagali sredstva v raziskave in razvoj in so tako ustvarili intelektualno lastnino, je smotrno, da razmišljajo tudi o tem, kako jo pravno zaščititi. Če podjetje svoje intelektualne lastnine pravno ne zaščiti, tvega sledeče:

  • da svoje intelektualne lastnine ne boste mogli varno razkriti,
  • da ne boste pravno priznani kot njen lastnik,
  • ne bo boste imeli ustreznega dobička od trženja rešitve,
  • ne boste imeli pravne podlage ostalim preprečiti, da bi nepooblaščeno uporabljali vašo rešitev.

Za zaščito intelektualne lastnine obstaja več oblik, ki so znane kot pravice intelektualne lastnine. Običajno neki izum med samim razvojem najlažje zaščitite s strateško kombinacijo pravic intelektualne lastnine.

Veliko podjetnikov misli, da lahko svojo idejo zaščiti le tako, da jo patentira. Patenti so res velikega pomena, vendar je potrebno razmišljati tudi o drugih oblikah pravic intelektualne lastnine, ki lahko odigrajo pomembno vlogo pri zaščiti ideje.

Pravice intelektualne lastnine so namreč kompleksno pravno področje, ki je lahko za neizkušene podjetnike izredno nevarno. Pomembno vlogo pri tem ima patentni zastopnik, ki vam bo v pomoč pri načrtovanju učinkovite strategije za zaščito intelektualne lastnine in ključnega pomena, ko se boste odločili, da idejo patentirate.

Patentni zastopniki so strokovnjaki za vse vrste pravic intelektualne lastnine, zato lahko z njihovo pomočjo poskrbite, da bo vaša ideja ustrezno zaščitena Patentni zastopnik bo pravilno ukrepal v vašem imenu, kadar nastopijo težave oz so kršene vaše pravice iz intelektualne lastnine.

Področje industrijske lastnine ureja Zakon o industrijski lastnini (ZIL-1), ki ne podaja definicije industrijske lastnine, temveč zgolj našteva pravice industrijske lastnine, te so patent, dodatni varstveni

certifikat, model, znamka in geografska označba. Zakon ureja vrste pravic industrijske lastnine in postopke za podelitev in registracijo teh pravic, sodno varstvo pravic in zastopanje strank v postopku po ZIL-1. Z zakonom so bile prenesene v pravni red Republike Slovenije določbe številnih direktiv Evropske unije. Zakon temelji na enakosti tujih in domačih pravnih ali fizičnih oseb.

Sodno varstvo intelektualne pravice

Ob kršitvi izključnih pravic iz ZASP lahko upravičenec zahteva:

  1. da se kršitelju prepovejo priprave za kršitve, samo kršenje in bodoče kršitve (prepovedna ali opustitvena tožba);
  2. da kršitelj odstrani stanje, ki je nastalo s kršitvijo (odstranitvena tožba);
  3. da se uničijo ali predrugačijo protipravni primerki in embalaža dela, izvedbe ali drugih predmetov varstva po tem zakonu;
  4. da se uničijo ali predrugačijo matrice, negativi, plošče, kalupi ali druga sredstva, s katerimi je bila storjena kršitev;
  5. da se uničijo ali predrugačijo naprave, ki so edino ali pretežno namenjene za kršitev pravic po tem zakonu in so v lasti kršilca;
  6. da se sodba objavi na stroške kršilca v javnih glasilih v obsegu in na način, ki ga določi sodišče.

Če je bila materialna avtorska pravica ali druga pravica avtorja iz tega zakona kršena namerno ali iz hude malomarnosti, lahko upravičenec zahteva plačilo dogovorjenega ali običajnega honorarja ali nadomestila za tovrstno uporabo, povečanega do 200%, ne glede na to, ali je zaradi kršitve pretrpel kakšno premoženjsko škodo ali ne. Neodvisno od povračila premoženjske škode, pa tudi če premoženjske škode ni, lahko sodišče prisodi avtorju ali izvajalcu pravično denarno odškodnino za pretrpljene duševne bolečine zaradi kršitve njegovih moralnih pravic, če spozna, da okoliščine primera, zlasti pa stopnja bolečin in njihovo trajanje, to opravičujejo.

 Več informacij najdete tudi v Priročniku za inovatorje.

 Preberite tudi: Če vlagate v raziskave in razvoj, je dobro vedeti, kako patentirati vaš izum

Pripravil: Uroš Ledinek, mag.

Viri:

SKI: Priročnik za inovatorje
Zakon: ZASP
Gradivo: Pravo intelektualne lastnine