Za podjetja, ki vlagajo v raziskave in razvoj in razvijajo nove izdelke, procese, tehnologije itd …, je dobro, da se zavedajo, da lahko svoje izume tudi pravno zaščitijo in patentirajo.

Kaj je patent?

Patent je izključna pravica fizične ali pravne osebe za izum, ki je nov, inovativen in je industrijsko uporaben, ter tržno zanimiv. Patent, kot lastniška pravica vašega izuma, obstaja v večini razvitih držav po svetu. Sistem patentiranja je namenjen spodbujanju razvoja novih tehnologij, procesov in izdelkov.

Izum oziroma tehnična rešitev je nova, če ni obsežena s stanjem tehnike, se pravi, da ni bila pred datumom vložitve patentne prijave dostopna javnosti z ustnim ali pisnim opisom, z uporabo ali na katerikoli drug način. Izum je na inventivni ravni, če za strokovnjaka predmet izuma očitno ne izhaja iz stanja tehnike. Izum je industrijsko uporabljiv, če se predmet izuma lahko proizvede ali uporabi v katerikoli gospodarski dejavnosti, vključno s kmetijstvom.

Patent je oblika pravice, s katero si izumitelj pridobi pravico reči: »To je moje in ne smeš uporabljati, ne da bi mi za to plačal«. Patentno pravico podeljujejo vlade v zameno za javno razkritje ideje. Pomembno je razumeti kaj patent lahko stori in česa ne more.

Patentiranje izuma oz. ideje, še ne pomeni, da bo zato izum imel večjo tržno vrednosti. Če vaš izum ne bo zanimiv za druge potencialne uporabnike in proizvajalce, patent tega ne bo kaj bistveno spremenil. Če ima vaš izum velik tržni potencial, potem  lahko s patentom dosežete, da boste od njega imeli finančno korist. Veliko izumiteljev dobrih komercialno uspešnih proizvodov priznavajo, da svoje finančne nagrade skoraj v celoti dolgujejo dobri patentni zaščiti. Ker pa je postopek patentiranja precej drag in dolgotrajen, saj je potrebno dokazati, da je izum vaš in da je tržno zanimiv, si le redki lahko to privoščijo. Zato je pomembno, preden sprejmete odločitev o prijavljanju patenta, da dobro premislite o številnih dejavnikih, ki jih želimo predstaviti v nadaljevanju.

Kdo lahko prijavi patent?

Prijavitelj je lahko vsak državljan Republike Slovenije, fizična oseba, ki ima v Republiki Sloveniji stalno prebivališče, ali pravna oseba, ki ima sedež na ozemlju RS.

Kakšen je postopek patentiranja?

Izum oz. idejo je možno patentirati, če:

  • gre za popolnoma izdelek, rešitev ali tehnologijo, ki še ni bila razkrita,
  • se bistveno razlikuje od drugih podobnih izdelkov na trgu,
  • je industrijsko uporaben, ga je možno fizično izdelati in je tržno zanimiv.

V Evropski uniji se programsko računalniško opremo zaščiti z avtorskimi pravicami in nikakor ne s patenti. Če niste sigurni, ali je vaš izum oz. rešitev možno patentirati, se je dobro o tem posvetovati s strokovnjaki s področja patentiranja.

Kaj vse je potrebno vedeti, preden se odločite za patentiranje izuma:

  • Ali resnično potrebujemo patent?
  • Bi lahko svojo idejo ustrezno zaščitili z drugimi oblikami pravic intelektualne lastnine?
  • Dobro je potrebno preučiti vse stroške patentiranja. Upoštevati je potrebno tudi letne pristojbine za obnovo veljavnosti v vsaki državi, v kateri imate zaščito.
  • Ali bo patentirana rešitev dovolj tržno zanimiva, da bodo stroški upravičeni? Ni dobro vlagati prijave za patent dokler niste dobro preučili tržnega in finančnega potenciala svoje rešitve.
  • Kdaj je pravi čas za prijavo patenta? Postopek patentiranja je dolgotrajen in velikokrat je rešitev že zastarela, preden dobimo patent. Za patentiranje se lahko odločite takoj na začetku razvoja ali ko je rešitev že implementirana v izdelek in jo je možno že tržiti, tako si pridobite sredstva za stroške patenta.
  • Pomembna je tudi življenjska doba vašega izuma. Patentiranje običajno traja 3–4 leta. Če s svojim izumom ciljate na trg, na katerem vlada huda konkurenca, kjer se proizvodi hitro zamenjajo ali izboljšajo, morda vaš patent ob odobritvi patenta ne bo več primeren za trg, torej bodo vsa vlaganja zaman.
  • Nacionalni uradi za intelektualno lastnino RS ne uveljavljajo patentov in niti ne nadzorujejo, ali jih kdo krši. Za to je odgovoren lastnik patenta. Torej morebitne kršitve patenta, mora prijaviti nosilec patenta.
  • Kako odporen bo patent na pravno izpodbijanje? Vsekakor vam bo moral glede trdnosti vaših trditev svetovati patentni zastopnik, kar je pomembno, ker se veljavnost patentnih zahtevkov pogosto izpodbija. Običajno to počnejo konkurenti, ki hočejo svojo kopijo uspešnega proizvoda. Če jim uspe, lahko ostanete le s patentom brez vrednosti v rokah, plačati pa boste morali tudi pravne stroške tožitelja.

Patentiranje je pravni postopek, kjer veljajo strogi roki. Rokov, ki so del postopka patentiranja se ne da prestavljati, zato ni pametno hiteti z oddajanjem vloge. Za povečanje vrednosti vašega patenta, je priporočljivo, da:

  • natančno preučite postopek prijavljanja;
  • se prijavljate s strategijo brez nepotrebnega hitenja.
  • Pametno je uporabiti patentnega zastopnika, ki vam bo znal najbolje svetovati v postopku patentiranja. Če nimate izkušenj, ni pametno, da se tega lotite sami, saj tvegate, da bi storili kaj narobe.

Več informacij najdete tudi v Priročniku za inovatorje.

Preberite tudi: Zaščitite intelektualno lastnino pred konkurenco

Viri:
SKI: Priročnik za inovatorje
Zakon: ZASP
Gradivo: Pravo intelektualne lastnine

Pripravil: Uroš Ledinek, mag.