Ukinitev obveznosti ločenega TRR

Spremenjeni ZDavP-2 določa, da lahko samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, uporablja le en transakcijski račun, tako za zasebne kot tudi za poslovne namene. Finančno ministrstvo je, kot so zapisali v obrazložitvi sprememb zakona o davčnem postopku (ZDavP), z ukinitvijo potrebe po ločenem računu samostojnim podjetnikom želelo olajšati in poceniti poslovanje.

ZDavP je je namreč do decembra letos določal, da morajo samostojni podjetniki poslovati prek ločenega bančnega računa – torej, da morajo imeti odprt osebni račun, obenem pa še ločen račun za potrebe svojega s.p.-ja. 15.12.2015 pa je stopila v veljavo novela ZDavP-2I, ki odpravlja to določbo. Zdaj lahko s.p. tako za zasebno rabo kot za poslovanje uporablja isti račun. To naj bi podjetnike razbremenilo predvsem stroškov vodenja dodatnega (poslovnega) bančnega računa.

ZDavP-2 je pred spremembo v tretjem odstavku 37. člena določal:

“Subjekti vpisa v poslovni register Republike Slovenije morajo imeti pri ponudniku plačilnih storitev odprt transakcijski račun. Samostojni podjetniki posamezniki in posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost, morajo imeti za namene v zvezi z opravljanjem dejavnosti ločen transakcijski račun.”

Sedaj veljavni ZDavP-2 pa po novem določa:

“Osebe iz 31. člena tega zakona morajo imeti pri ponudniku plačilnih storitev odprt transakcijski račun.”

Takšna sprememba lahko za podjetnika pomeni zmanjšanje fiksnih mesečnih stroškov, saj mu ne bo več treba plačevati bančnih stroškov vodenja ločenega transakcijskega računa, ki ga je moral odpreti in uporabljati v poslovne namene. Sprememba je dobrodošla za podjetnike, ki davčno osnovo ugotavljajo preko normiranih odhodkov in sami, brez pomoči računovodskih servisov, urejajo knjigovodske listine.

Po drugi strani pa uvedba takšne spremembe ni v prid računovodskim servisom, saj bodo imeli več dela ali pa bo to vsaj bolj zahtevno zaradi izluščevanja in tolmačenja zasebnih ter poslovnih dogodkov na transakcijskem računu.

Vir: Zakon o davčnem postopku (Uradni list RS, št. 13/11 do 91/15)
Povzela: Karmen Žagar